Przypadkowe badania meniskologiczne nad rezonansem magnetycznym kolana u osób w średnim wieku i w podeszłym wieku czesc 4

Zgłaszamy wskaźniki rozpowszechnienia, ponieważ iloraz szans zawyża wskaźnik rozpowszechnienia, gdy wynik jest częsty (jak w przypadku łez meniskalnych w tym badaniu). Wyliczyliśmy skorygowane wskaźniki rozpowszechnienia za pomocą modelu proporcjonalnych hazardów Coxa, ze stałym okresem czasu przypisanym wszystkim pacjentom i silnym oszacowaniem wariancji.19 Wszystkie testy były dwustronne, a wartości P mniejsze niż 0,05 uważano za wskazujące na istotność statystyczną. Analizy zostały przeprowadzone przy pomocy Stata / IC 10 dla oprogramowania Windows. Wyniki
Charakterystyka próbki do badań
Tabela 1. Tabela 1. Charakterystyka próbki do badań. Spośród 991 osób 57% stanowiły kobiety, a 93% było białe. Średni wiek wynosił 62,3 lat (zakres od 50,1 do 90,5), a średni wskaźnik masy ciała wynosił 28,5 (zakres 16,6 do 55,6) (tabela 1). Próbka była reprezentatywna dla populacji spisu ludności Framingham, z tym że badani byli nieco młodsi. (Odsetek osób w wieku 70 lat lub starszych był o 14% niższy w próbie badanej niż w populacji ze spisu.)
Występowanie obrażeń Meniscala
Tabela 2. Tabela 2. Występowanie obrażeń menisk w prawym kolanie wśród 426 mężczyzn i 565 kobiet w kohorcie badawczej. W ogólnej próbie częstość występowania uszkodzeń łąkotki w prawym kolanie (tj. Zerwaniu łąkotki lub zniszczeniu) wynosiła 35% (95% przedział ufności [CI], 32 do 38). Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej było częstsze niż uszkodzenie łąkotki bocznej (częstość występowania, 28% vs. 12%, P <0,001). Częstość występowania łzy łąkotek (w izolacji lub w połączeniu z niszczeniem męskim) w całej próbce wynosiła 31% (95% CI, 28 do 34); zniszczenie meniskalne występowało w 10% (95% CI, 8 do 12) (tabela 2). Po wykluczeniu osób, które przeszły operację kolana (56 osób), częstość występowania zniszczenia łąkotki wynosiła 8%.
Spośród 308 osób z łzami łąkotkowymi w prawym kolanie, 66% miało przyśrodkową łzę, 24% miało boczną łzę, a 10% miało zarówno łzy przyśrodkowe, jak i boczne. W kolanach z jedną lub więcej łzami w menisku łza obejmowała tylny róg łąkotki przyśrodkowej lub bocznej w 66% przypadków, segment ciała w 62%, a przedni róg 11%. Czterdzieści procent kolan ze łzą łąkotki miało poziomą łzę, 37% złożoną łzę, 12% ukośną łzę, 15% radialną łzę, 7% podłużną łzę, a 1% łzową korzeń. (Wartości procentowe nie sumują się do 100%, ponieważ łzy łąkotek mogą obejmować więcej niż jeden segment łąkotki lub kolano może mieć więcej niż jeden typ łzy łąkotki).
Ryc. 2. Ryc. 2. Występowanie łzy menstruacyjnej lub zniszczenia w prawym kolanie wśród osób w średnim wieku i osób w podeszłym wieku, według grupy wiekowej i płci. Wszystkie osoby z poprzednią chirurgią kolana zostały wyłączone z szacunków dotyczących zagrażania łąkotek. Paski I oznaczają 95% przedziały ufności.
Częstość występowania uszkodzeń łąkotki wzrastała wraz ze wzrostem wieku u obu płci (P <0,001 dla trendu). Wśród osób w wieku od 50 do 59 lat rozpowszechnienie łzy łąkotek lub zniszczenie wyniosło 32% (95% CI, 26 do 40) u mężczyzn i 19% (95% CI, od 15 do 24) u kobiet, podczas gdy częstość występowania odpowiednio 56% (95% CI, 46-66) i 51% (95% CI, 42-60), między 70 a 90 rokiem życia [więcej w: dieta ketogenica, rwa ramienna objawy, ceftriakson ]