Przypadkowe badania meniskologiczne nad rezonansem magnetycznym kolana u osób w średnim wieku i w podeszłym wieku ad 7

Po trzecie, ograniczenia finansowania uniemożliwiły odczyt skanów MRI obu kolan, więc skupiliśmy się na prawym kolanie u każdej osoby; w reanalizie zbiorów danych Framinghama odkryliśmy, że prawe kolana miały nieco (2%) wyższe rozpowszechnienie radiologicznych objawów choroby zwyrodnieniowej stawów niż lewe kolana. Po czwarte, nasze oszacowanie rozpowszechnienia nie może być uogólnione na młodszych dorosłych, ponieważ częstotliwość uszkodzeń łąkotek zależy od wieku. Młodzi, aktywni fizycznie dorośli, u których zdiagnozowano łzę łąkotek, z większym prawdopodobieństwem doznali łez z powodu urazu zdrowego kolana, podczas gdy procesy zwyrodnieniowe prowadzące do łez łąkotek i zniszczenia wyraźnie dominują u osób w średnim i starszym wieku. Po piąte, nie mamy danych na temat łapania lub blokowania kolana, co może być spowodowane przemieszczeniem rozdartej tkanki łąkotki. Chociaż takie objawy uszkodzenia łąkotki mogą się powtarzać i powracać, najprawdopodobniej zostały przechwycone przez pytania dotyczące objawów, o które zapytaliśmy badanych. Ponadto, nie podjęliśmy próby zidentyfikowania łez łąkotek, które mogły być niestabilne, a zatem wiązałyby się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia symptomów mechanicznych, ponieważ nie ma powszechnie akceptowanych lub ważnych kryteriów identyfikacji takich łez w MRI.39 Wreszcie nasze dane nie biorąc pod uwagę fakt, że maceracja, zniszczenie, wycięcie lub wycięcie łąkotki może przyczynić się do zwężenia przestrzeni stawowej widocznej na zdjęciach radiologicznych.40 Chcieliśmy uniknąć nadrozpoznania choroby zwyrodnieniowej stawów u osób z tym wynikiem i dlatego zdefiniowaliśmy zapalenie kości i stawów jako stopień 2 lub wyższa (co wymaga obecności określonego osteofitu) w skali Kellgren-Lawrence. Podsumowując, nasze odkrycia sugerują, że uszkodzenie łąkotki jest powszechne wśród osób w średnim i starszym wieku, niezależnie od objawów kolana, i często towarzyszy osteoartrozy stawu kolanowego. Lekarze, którzy zamawiają MRI kolana, powinni wziąć pod uwagę dużą częstość przypadkowych łez podczas interpretacji wyników i planowania terapii.
[podobne: cetuksymab, bewacyzumab, rwa barkowa leczenie ]