Płeć i zdrowie: skutki ograniczonego wyboru i polityki społecznej

Przyjmujemy za pewnik, że kobiety w Stanach Zjednoczonych żyją przeciętnie dłużej niż mężczyźni, mimo że są narażone na przewlekłą chorobę w ciągu ich życia. Wyniki badań informują nas, w jaki sposób możemy zmniejszyć ryzyko różnych chorób i zwiększyć naszą żywotność – możemy rzucić palenie, pić mniej alkoholu, więcej ćwiczyć i jeść mniej. Jednak pomimo tej prostej porady, wiele osób nie podejmuje kroków niezbędnych do zmaksymalizowania ich zdrowia. Ta obserwacja skłoniła Chloe Bird i Patricię Rieker do napisania tej książki, w której badają możliwości i wybory, przed którymi stoją kobiety i mężczyźni podejmując decyzje związane ze zdrowiem, ograniczenia nałożone na ten proces decyzyjny i zróżnicowany skutek tych ograniczeń w zależności od płci. Autorzy kierują swoje dociekania na trzech poziomach kontekstu społecznego: większego społeczeństwa, społeczności oraz środowiska pracy i rodziny. Wiele problemów, które poruszają, zostało poruszonych w innych kontekstach. Kwestie te obejmują wartość przyjaznych rodzinie przepisów dotyczących urlopów medycznych; rozszerzenie zasięgu Medicare; elastyczne godziny pracy; rosnące koszty ubezpieczenia zdrowotnego; segregacja rasowa, etniczna i społeczno-ekonomiczna; oraz poszukiwanie korzystnej równowagi między zobowiązaniami w pracy i w domu. Autorzy zapewniają szersze i głębsze zrozumienie tych i innych kwestii poprzez ich szczególny nacisk na biologiczne, psychologiczne i socjologiczne implikacje różnic w seksie. Różnice w statusie społeczno-ekonomicznym, rasie lub pochodzeniu etnicznym nie wyjaśniają wystarczająco różnic między mężczyznami i kobietami w odniesieniu do długowieczności, stanu zdrowia i zachowań zdrowotnych. Autorzy twierdzą, że nierozpoznanie zróżnicowanych ograniczeń płci ostatecznie uniemożliwia nam opracowanie interwencji, które z większym powodzeniem wprowadzą zmiany w zachowaniu, aby zmaksymalizować zdrowie. Ich analiza tych różnic między płciami jest wzmocniona przez ich wizerunek hipotetycznej rodziny z klasy średniej, która, podobnie jak wiele rodzin, napotyka wiele przeszkód na drodze do zmaksymalizowania zdrowia każdego z jej członków, a jednocześnie próbuje działać w ramach skończony budżet gospodarstwa domowego, zarządzanie stale rosnącymi kosztami utrzymania, radzenie sobie z rosnącymi wymaganiami pracodawców i nawigacja w logistycznej złożoności codziennego życia.
Bird i Rieker nie ograniczają swojej dyskusji do Stanów Zjednoczonych, ale zapewniają porównania między narodami pod względem zamożności, polityki społecznej i stanu zdrowia. Te porównania nadają dalsze poparcie dla ich założenia: wybory polityczne podejmowane na wielu poziomach zarządzania działają bezpośrednio i pośrednio poprzez ustanawianie, wzmacnianie i przekształcanie ról społecznych i relacji między płciami w celu ograniczenia naszych wyborów i możliwości związanych ze zdrowiem w różny sposób w zależności od płci. Ich porównanie wskaźników zdrowotnych i ekonomicznych w krajach o większej średniej długości życia i bogactwie ekonomicznym podkreśla ironię stanowiska Stanów Zjednoczonych: nawet gdy kładziemy nacisk na indywidualny wybór i odpowiedzialność za zdrowie, nie udaje nam się jako naród zajmować się i korygować większych ograniczeń. które stanowią przeszkodę dla możliwości i przeszkód w wyborze.
Gender i zdrowie nie zapewniają odpowiedzi na postawione pytania Autorzy raczej wzywają swoich czytelników do przyjęcia szerszej perspektywy w swoim podejściu do formułowania i oceny polityki społecznej, prowadzenia badań i zapewnienia opieki nad pacjentem poprzez zintegrowane uwzględnienie biologicznego i społecznego wymiaru płci.
Sana Loue, JD, Ph.D., MPH, MSSA
Case Western Reserve University School of Medicine, Cleveland, OH 44106
sana. edu
[podobne: szpital pszczyna lekarze, bewacyzumab, rwa ramienna objawy ]