Migotanie przedsionków: od ławki do łóżka ad

Jeden rozdział, poświęcony wyłącznie zagadnieniom dotyczącym stenozy płucno-żylnej, zawiera syntezę opublikowanej literatury i nowych obserwacji. Szerszy opis komplikacji jest oferowany w innym miejscu książki, ale w połączeniu z omówieniem definicji udanego leczenia. Książka mogła skorzystać na rozszerzeniu zakresu tych ważnych tematów, jak również na oddzielnej analizie definicji sukcesu ablacji. Definicja skutecznego leczenia nie jest tak prosta jak brak objawów, ponieważ bezobjawowe lub ciche migotanie przedsionków dotyka pacjentów przed i po ablacji. Nawet sukces, jak to niektórzy określili, może wymagać drugiej procedury; w dalszej części książki jeden rozdział dotyczy ablacji trzepotania lewego przedsionka, ważnego i powszechnego powikłania ablacji migotania przedsionków. Przewiduje się, że przyszłe techniki ablacji cewników będą jeszcze bezpieczniejsze i bardziej skuteczne. Rozdziały dotyczące obrazowania i rozwijających się technologii dają wgląd w warianty badawcze. Szczególnie intrygujące są nowe procedury balonowe, które obejmują cryotermiczny cewnik balonowy, cewnik balonowy z ultradźwiękami o wysokiej intensywności i ablację laserową.
Gratuluję redaktorom szybkiej i ważnej książki. Twórcy są liderami w swoich dziedzinach, rozdziały są wyczerpująco powiązane, a grafika znakomita. Chociaż książka ta może odwoływać się głównie do internistycznego klinicznego elektrofizjologa serca, byłaby to opłacalna inwestycja dla chirurga, internisty lub kardiologa zainteresowanego tym szybko rozwijającym się i ważnym tematem.
Richard L. Page, MD
University of Washington School of Medicine, Seattle, WA 98195
washington.edu
[więcej w: poradnia psychologiczna płock, schizofrenia paranoidalna opis przypadku, gojnik cena ]