Cecha sierpowatości, rabdomioliza i śmiertelność wśród żołnierzy armii USA

Badania sugerują, że cecha sierpowatości zwiększa ryzyko wysiłkowej rabdomiolizy i śmierci. Przeprowadziliśmy badanie cech sierpowatych w odniesieniu do tych wyników, kontrolując znane czynniki ryzyka dla wysiłkowej rabdomiolizy, w dużej populacji osób aktywnych, które przeszły testy laboratoryjne na hemoglobinę AS (HbAS) i które zostały poddane środkom zapobiegawczym urazu. . Metody
Wykorzystaliśmy modele proporcjonalnego hazardu Coxa, aby sprawdzić, czy ryzyko wysiłkowej rabdomiolizy i śmierci różni się w zależności od statusu cechy sierpowatej komórki wśród 47 944 czarnych żołnierzy, którzy przeszli testy na obecność HbAS i którzy byli aktywni w armii amerykańskiej od stycznia 2011 r. Do grudnia 2014 r. Wykorzystaliśmy Repozytorium danych wojskowych Stanford, które zawiera kompleksowe dane medyczne i administracyjne dotyczące wszystkich żołnierzy czynnych służbowo.
Wyniki
Nie stwierdzono istotnej różnicy w ryzyku zgonu wśród żołnierzy z cechami sierpowatości w porównaniu z osobami bez tej cechy (współczynnik ryzyka, 0,99, 95% przedział ufności [CI], 0,46 do 2,13, P = 0,97), ale cecha było związane ze znacznie wyższym skorygowanym ryzykiem wysiłkowej rabdomiolizy (współczynnik ryzyka, 1,54; 95% CI, 1,12 do 2,12; P = 0,008). Efekt ten był podobny do tego związanego z używaniem tytoniu, w porównaniu z brakiem użycia (współczynnik ryzyka, 1,54; 95% CI, 1,23 do 1,94, P <0,001), a do tego związanego z posiadaniem wskaźnika masy ciała (BMI - waga w kilogramach podzielona przez kwadrat wysokości w metrach) 30,0 lub więcej, w porównaniu z BMI poniżej 25,0 (współczynnik ryzyka, 1,39, 95% CI, 1,04 do 1,86, P = 0,03). Efekt był mniejszy niż związany z niedawnym stosowaniem statyny, w porównaniu z brakiem użycia (współczynnik ryzyka, 2,89, 95% CI, 1,51 do 5,55, P = 0,001), lub środek przeciwpsychotyczny (współczynnik ryzyka, 3,02; Cl, 1,34 do 6,82, P = 0,008).
Wnioski
Cecha sierpowaty nie wiązała się z większym ryzykiem śmierci niż brakiem cechy, ale wiązała się ze znacznie większym ryzykiem wysiłkowej rabdomiolizy. (Finansowane przez National Heart, Lung and the Blood Institute oraz Uniformed Services University of Health Sciences.)
Wprowadzenie
Operacyjna rabdomioliza charakteryzuje się poważnym rozpadem tkanki mięśni szkieletowych, która jest wytrącana przez wysiłek fizyczny, co prowadzi do ogólnoustrojowych objawów, które zwykle obejmują mioglobinurię. Zespół ten otrzymał znaczną uwagę ze względu na głośne zgony z udziałem rabdomiolizy wysiłkowej u sportowców i personelu wojskowego.1-10 Wiele takich przypadków przypisano cechie sierpowatości, 11-15 stan, w którym osoby są heterozygotyczne dla sierpa mutacja komórkowa w genie beta-globiny. Białko beta-globiny stanowi część kompleksu tetramerycznego hemoglobiny; osoby heterozygotyczne mają hemoglobinę A typu dzikiego, jak również hemoglobinę S, stąd określenie hemoglobina AS (HbAS). Cecha sierpowatości jest najbardziej rozpowszechniona wśród osób z afrykańskim pochodzeniem. Szacuje się, że 7,3% Murzynów, 0,7% Latynosów i 1,6% mieszkańców USA ma cechę sierpowatości.16
Dwa poprzednie badania populacyjne nad cechą sierpowatości i skutkami ubocznymi wykazały znacznie wyższe ryzyko (o czynnik 20-30) nagłych, niewyjaśnionych zgonów wśród czarnych rekrutów wojskowych15 oraz zgonów związanych z wysiłkiem wśród czarnych piłkarzy uczestniczących w National Collegiate Athletic Stowarzyszenie (NCAA) Division teams.17 Jednak w badaniach tych nie uwzględniono statusu cechy sierpowatości w badanej populacji ogółem ani podłu.nego przechwytywania historii zdrowia uczestników.
[więcej w: dyżury aptek grójec, fizjoterapia po endoprotezoplastyce stawu biodrowego pdf, szpital pszczyna lekarze ]